X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

مجله موفقیت سردابه ای از پند

سردابه ایی از جملات پندآموز در نشریه اینترنتی موفقیت - شما هر روز می توانید در مجله موفقیت شاهد سخنان بسیار زیبا و حیرت آور بزرگان باشید

برگزیده ای از سروده های فرزانه شیدا سرآینده ایرانی مقیم نروژ

شنبه 2 تیر‌ماه سال 1386 04:52 ق.ظ نویسنده: اسماعیل رفیعی چاپ


گفتگویی با شاعر پر آوازه فرزانه شیدا

برگرفته از سایت چهره های ماندگار


نام فرزانه شیدا امروزه نامی آشنا در عرصه شعر و ادب کشورمان است . سروده های روان و پر احساس او به آدمی ، وسعت دریا می بخشد . با سروده های او می توان احساس تازه ایی را تجربه کرد این شاعر گرانقدر کشورمان با اشعارش توانسته محبوبیت فراوانی کسب کند . او سالهاست در کشور نروژ زندگی می کند ، اما با سروده های خویش به همه ما نزدیک است . همه در آغاز با اشعار او آشنا می شوند اما من در سال 1384 با کتاب سخنان ماندگارش که مجموعه ایی از زیباترین جملات متفکر نامدار کشورمان ارد بزرگ است با ایشان آشنا شدم . امروز با افتخار باید بگویم توانستم گفتگویی با ایشان داشته باشم که نظر شما را به این گفتگو جلب می کنم :مردم ایران با خواندن سروده های زیبا و به یاد ماندنی شما احساس می کنند شما را بخوبی می شناسند اما خواهش می کنم برای ما از زندگی خود بگوید از آغاز تا به امروز ، یقینا این خواست بسیاری از هم میهنان است که شاعر محبوب خویش را بیشتر از این بشناسند ؟

در پانزدهم مهر 1340 در تهران و در خانواده ای گیلانی (بندر انزلی*) چشم به جهان گشوده ام خانواده ی من چندسال پیش از تولدم از بندرانزلی به تهران مهاجرت کردند و من دومین فرزند از خانواده ای هستم با شش فرزند ، که همگی در شعر و ادبیات دستی به قلم داشته و خواهر بزرگم اولین شاعر خانواده ما است که هم اکنون در رادیو ایران فعالیت نویسندگی دارد و خواهر پنجم من دارای لیسانس هنرپیشگی و کارگردانی است و در رادیو تلویزیون هر دو حضوری فعالانه دارند .
ازهمان اوان کودکی به داستان ، قصه و شعر علاقه ی بسیاری داشتم و با رفتن به دبستان به جمع آوری کتابهای قصه بخصوص شاهکارهای داستان کودکان مشغول بودم و مادرم نیز تعداد زیادی از این قصه های کودکان را برای سهولت کار من با هم سیمی کرده بود و همچنان بیاد من در خانه نگاهداری می کند که نوه های او نیز از آن استفاده می کنند و بتدریج با افزایش سن به کتب شعر و شاهکارهای رمان و ادبیات علاقمند شده و بعلت علاقه شدیدم به مطالعه همیشه پدر و مادرم کتاب به من هدیه می دادند و شاید بیشترین مبلغی که در زندگی خرج کرده ام بابت خودکار و دفتر و کتاب بوده است و آنقدر به اینکار که دیگر توجه ای به دیگر چیزها نداشتم و از سرگرمی های زندگی من محسوب می شد که در کتابخانه ها و کتابفروشی ها بگردم و کتب جدید را پیگیری کرده یا سفارش بدهم و در کنار آن همواره طبیعت را نیزمی پرستیدم .
خاطرم هست که در اوان کودکی مادرم درنوشتن انشای (بهار را توصیف کنید) همیشه آنچنان به شیرینی مطالب را برایم می گفت که عشق به زیبا نویسی و ادبیات و همچنین عشق به طبیعت را در من تجلی بخشید .
هنوز هم چهره مهربان و صدای مادرم را درحین کمک کردن بمن در نوشتن انشا، بخاطر دارم و خاطره زیبائی ست از دوران کودکی من.
دردوران دبستان ودبیرستان نیز همیشه در رشته ی ادبیات فارسی و انشاء نویسی ( و همچنین نقاشی و کارهای دستی و حرفه و فن ) دارای نمرات خوبی بودم و در کل هیچگاه در امتحانات مدرسه نیاز بخواندن کتابهای فارسی ام نداشتم چرا که وسعت مطالعاتم بحدی بود که پیش از کلاس و مدرسه، جمله و کلمه و نوشتن آموخته بودم و در کلاس نیز هنگام خواندن اشعار کتاب فارسی چه خود می خواندم چه همکلاسی ها ، جذب متن شعر می شدم و همواره دل شاعر ، احساس و زیبائی نگاه شاعر مد نظرم بود.
در واقع زنگ انشا و نقاشی و کار دستی در اصل زنگ تفریح من بود و بسیار این ساعات مدرسه را دوست داشتم و در کارهای هنری و دستی هم همیشه استعداد خوبی داشتم و ساعات زیادی به انجام آن در خانه و برای خودم می پرداختم و همچنان نیز اینکار ادامه دارد .
از دوران نوجوانی نیز دفاتر خاطراتی داشتم که درآن انشاها و اشعارهای سپید و متون ادبی و همچنین خاطرات روزانه خود را می نوشتم و در سن ۱۵ سالگی بود که بناگاه شروع به سرودن دو بیتی هائی کردم و این شروع بازگشائی دفاتر سرشار از اشعارم شد . متاسفانه ازاین دفاترخاطرات ومتون ادبی من اثری برجا نمانده است! و در کنار سرودن هایم در دوران نوجوانی و جوانی همچنان مشتاقاته به خواندن کتابهای متعدد ومطالعه سرگرم بودم و در کنار جملات یا ابیاتی که دوست داشتم علامت گذاشته و در دفتری جداگانه برای خود نوشته و نگهداری می کردم و گاه به دوباره خوانی این جملات می نشستم .
درهمین زمان بود که توجه ام به جملات بزرگان و همچنین روانشناسی بیشتر جلب شد و شروع به خواندن کتب ادبی وشعرقدیم وجدید وهمچنین روانشناسی کردم .
در دبیرستان رابعه تهران ، دو دبیر داشتم که استاد دانشگاه نیز بودند و یکی در انشاء و دیگری در روانشناسی بسیار در تشویق و کار من مفید و موثر واقع شدند. دبیر انشای من همیشه متنهای ادبی و شعر مرا که معمولا سبکی شاعرانه داشت دوست داشته و همیشه اولین نفری بودم که صدایم می کرد تا انشای خود را بخوانم و او چون دریافت که شعر نیز می گویم ازمن خواسته بود اشعار جدیدم را برای او یا کلاس بیاورم که گاهی اینکار را می کردم چرا که در کل همیشه آدمی کمرو و آرام و حتی بدون اعتماد به نفس بودم که از جلب توجه خوشم نمی آمده و چرا که در اصل نوشته های من برای دل خودم بود و بیشتر ساعاتم را در اتاق خود مشغول نوشتن اشعار و دلنوشته هایم بودم .
متاسفانه اسم این استادان عزیز را در ذهن ندارم اما تشویق ایشان بسیار در ادامه کار من در تمامی مراحل زندگی موثر بود.
و اما اولین دوبیتی خود را که در سن 15 سالگی سروده ام این دوبیتی بود:

گفتی که مگیر سخت بر دهر
تا باتو نکرده این جهان قهر
کیکی ست جهان ولی ندانی
در مایه ی آن زده شده زهر

در این دوران که تنها برای دل خود می نوشتم به جدا سازی دفاتر شعرم از دفاتر خاطره و نثر های ادبی خود پرداختم و در طی سالهای ۵۸ تا ۶۴ دارای چهار دفتر دویست برگ شعر بودم که مشتمل از اشعار کلاسیک و شعر نو بود گه گاه اشعارم را به رادیو و مجلات مختلف می دادم و هنوز صدای مجری راه شب رادیوی ایران را که چند بیتی از شعر غریبانه ام را می خواند در کاستی و برگه هائی از مجله جوانان در بخش شعر که در آن با تشویق روبرو شده و آینده خوبی را برایم پیش بینی می کردند همچنان در نزد خود به یادگار دارم.
سرانجام تحصیلات خود را دررشته فرهنگ و ادب در دبیرستان رابعه تهران به پایان رسانیدم و در سال نخست (که دو سال از انقلاب اسلامی) می گذشت با امید دبیر شدن و در ادامه ی آن استادی دانشگاه (درست پس ازگرفتن دیپلم ) در دانشکده ی رشته تربیت معلم نام نویسی کردم متاسفانه در کمال تعجب جواب دریافت کردم که: سن شما کم می باشد! و همزمان سال بعد آن نیز جواب گرفتم که: سن شما زیاد است!!!
در همان سالها دانشگاههای ایران نیز به مدت دوسال بسته شد و من به ناچار در شرکتی مشغول به کار گردیدم چرا که هرگز از بیکار بودن خوشم نیامده است. و اما پس از گذر هفت سال پس از دیپلم ازدواج نموده و در سال ۱۳۶۶ صاحب فرزندی پسر شدم و سرانجام در اواخرسال 1367 با خانواده سه نفره ی خود به کشور نروژ مهاجرت نمودم .
در بّدو ورود به فراگیری زبان نروژی پرداختم وپس ازطی دوسال ونیم مدرک گرفته بلافاصله در رشته دکوراسیون ویترین و بوتیک دوره ای فشرده ای را گذراندم که در پیدا کردن کار در این رشته موفق نبودم چرا که معمولا همه جا دکوراتورهای مخصوص و قدیمی خود را داشته و نیاز به شخص دومی نداشتند در سال 1373 صاحب دومین فرزند خود که دختریست شدم که به مدت سه سال برای نگهداری او ( پیش از دوران مهدکودک برای فراگیری زبان) در خانه از او پرستاری می کردم و با آشنا بودن به روانشناسی کودک این را نیز می دانستم و معتقد بودم که تا سه سالگی هر فرزندی نیازمند توجه می باشد و بودن در کنار مادر بسیار برای شخصیت آینده ی او ضروریست .
در سال 1376 در دانشکده (اِس مُد) دیزاین ووطراحی مد( در دو رشته ی دوخت و همچنین طراحی/ دیزایندر کلاس دوزندگی صبح ها و دیزاین دربعداز ظهر ) نام نویسی نموده و در سال 2000 فارغ التحصیل شدم( متاسفانه تاریخ ایرانی آنرا نمیدانم!*)
و پس از سه ماه استراحت تابستانی پس از فارغ التحصیلی در شرکتی مشغول بکار گردیدم که در طی ۴ ماه آموزشی( برخلاف قانون دوره ی آموزشی که شش ماه می باشد) در ماه چهارم استخدام رسمی شدم و از آنجا که داشتن کار ثابت در اروپا بسیار حائز اهمیت می باشد از این بابت که شرکا و همکاران شرکت به این سرعت با کار دائم من موافقت کردند بسیار خوشحال بودم و براحتی درجمع آنان جای خود راپیدا کرده و محبوب شدم .
اما پس از گذر سالیانی متاسفانه سرمای نروژ تاثیر ناخوشایند خود را بر روی من نهاد و بعلت دو شکستگی قدیمی در دست چپ و بعلت فشار کاری بالا و همچنین سرمای شدید و هوای نمناک کشور ، دچار دردهای عضلانی شدم و به توصیه دکترم مجبور به این شدم که تقاضای بازنشستگی زودرس را بدهم که چندسالی بخاطر کم بودن سن من در قانون بازنشستگی جواب این تقاضا بطول انجامید تا سرانجام با پافشاری دکترم با این تقاضا موافقت گردید .
از آن پس با وسعت بیشتری به کار شعر و نوشتن پرداختم چون همیشه علاقه شدیدی به این کار داشته وبه نوعی عشق من محسوب می شد ولی بعلت مشغله روزانه همیشه وقت و زمانی برای نوشتن اشعارم نداشتم .
و اما با پیشرفت علم با راه اندازی اینترنت در سراسر دنیا ارتباطم با ایران بیشتر شد و شروع به نوشتن اشعارم در وبلاگی کردم در واقع شعر و نوشته هایم همیشه جنبه ی شخصی داشت وبقولی برای دل خودم می نوشتم اما کم کم با توجه وبلاگنویسان متعدد ایرانی از همه جای دنیا روبرو شدم که همواره سراغ شعر بعدی مرا می گرفتند و این خود تشویقی بود که جدی تر به شعر وادبیات فکر کنم ومصمم تر گردم تا دفاتر شعرم را به اینترنت منتقل کنم تا دیگران نیز از آن استفاده کنند .
درحال حاضر شش دفتر شعر را دارا هستم که در سبکهای کلاسیک (غزل/ قصیده /رباعی..) و همچنین شعر نو و شعر طنز و ترانه می باشد برگزیده ای از سرودهای من توسط نشر اینترنتی جاودانه ها و همچنین مجله ی اینترنتی موفقیت منتشر شده است .

دفاتر اشعار من در وبلاگهای زیر می باشد

*آشیانه شعر (دیوان شعر)
http://fsheidaaa.blogfa.com

*دفتر شیدائی دل
http://fsheidaa.blogfa.com/

*در آغوش شعر (دمی با تووووو)
مشتمل از اشعار وهمچنین کتاب واژه ها
http://fsheidaa.blogfa.com

*در آغوش تنهائی(در لحظه های باتو بودن)
http://fsheida.persianblog.ir/

*در کوچه باغ ترانه (ترانه های فرزانه شیدا) که دردست تکمیل می باشد
http://fsheida4taraneh.blogfa.com/

*دیوان شیدائی (اشعار فرزانه شیدا)
http://fsheida.blogsky.com/

*شور شیدائی( اشعار Farzaneh Sheida)
http://fsheidaa.blogsky.comخانم فرزانه شیدا علت علاقه گسترده عمومی نسبت اشعار خود را در چه می بینید ؟

من فکر میکنم علت آن سادگی کلام من در اشعار و بخصوص ترانه هایم باشد که از سبک مینی مالیسم تبعیت می کنم ودر نهایت سادگی با زبانی خالی از ابهام به سرودن اشعارم می پردازم و در کل با شعر ابهام آمیزی که خواننده را به فکر فرو برده و تا خود معنای آنرا دریابد موافق نیستم چرا که دیدگاه ها مختلف است و ممکن است معنای اصلی شعر و نوشته در افکار شخصی آن فرد گم شود از این جهت چه در شعر و چه در زندگی معمولا تا حد امکان سخنان خود را به سادگی ادا می کنم و این احتمال سوء تفاهم را نیز از بین خواهد بردبرای ما از آشنایی با اندیشه های ارد بزرگ بگویید ؟

آشنائی من با" ارد بزرگ "بواسطه آشنائیم با سایت جاودانه به مدیریت آقای امیر همدانی بود و ایشان نیز با آشنا شدن با سایت و وبلاگ اشعار من پیشنهاد فرمودند که برگزیده اشعارم را درصورت تمایل در اختیار سایت جاودانه ها قرار دهم که چنین کردم و پس از زمان کوتاهی با بازدید بسیاری مواجه شدیم که برای من غیر قابل باور بود و در این هنگام بود که جناب آقای همدانی پیشنهاد کردند که از *ارد بزرگ *و سخنان بزرگان جملاتی را که دوست دارم به سلیقه ی خود انتخاب کنم و بنویسم من نیز چنین کردم و نتیجه کتاب سخنان ماندگار شد که از آن خبر دارید .
پس از آن به فکر افتادم از کتب نروژی سخنان بزرگان را ترجمه کنم ونتیجه دو کتاب شد بنام ذرات طلائی یک و دو ، که همه را در اختیار جناب آقای امیر همدانی گذاشتم و ایشان در سایت جاودانه ها نشر کردند و همین کار باعث شد تعداد بسیار زیادی از وبلاگنویسان از اشعار و همچنین این کتابها دانلود کرده یا آن را برای دانلود دیگران در وبلاگ های خود می گذاشتندخانم شیدا برای ما شیروانیها " ارد بزرگ " یک نماد و سمبول است نمادی که ما جوانان شیروان همه دوستش داریم . شما افکار ایشان را چگونه دیدید که در آذر ماه سال هزار و سیصد و هشتاد و چهار کتاب سخنان ماندگار که منتخبی از سخنان ارد بزرگ است را منتشر نمودید ؟

باید اقرار کنم که ایده ها و افکار این بزرگمرد تاریخ بمانند دریائی از صدفهای پر از مروارید را می ماند که باید گردن بند و گوشواره ای از آنها درست کرد وبه گردن آویخت و آویزه گوش کرد چرا که هر یک از جملات عمیق ایشان ، راهگشای خوبی در راه زندگی انسان است . از این نظر زمانی که با سخنان ایشان آشنا شدم شوق و شعفی در خود احساس می کردم چرا که می دیدم این مرد بزرگ در زمان زندگی خود تجارب ارزشمندی داشته که به رایگان در اختیار مردم خود قرار داده است که در نسلهای آینده نیز کاربرد خواهد داشت و این خود جای تقدیر دارد .بین سخنان حکیمانه و سرایندگی و شعر چه ارتباط اساسی وجود دارد ؟ چون شما بجز از آنکه شاعری توانا هستید در حوزه سخنان حکما نیز کوشش های فراوانی از جمله ترجمه ، گردآوری و انتخابگری داشته اید . برای ما از این ارتباط سخن بگویید ؟

بنظر من شاعر ونویسنده بیش از خود به مردم تعلق دارد و آنچه می گوید و می نویسد چنانچه طرفدارانی از آن تبعیت کنند آنگاه در قبال ایشان مسئولیت عظیمی بر گردن نویسنده و شاعر آن متن خواهد بود از اینرو در کل معتقدم هر کسی که به نوعی دست بر قلم دارد حتی اگر در حد یک وبلاگ نویسی شخصی و ساده باشد باز می بایست متوجه این باشد که افرادی از هر قشر جامعه با سنین مختلف به مطالعه آن خواهند پرداخت و آنچه با احساس و اندیشه دیگران در رابطه باشد مسئولیت خطیری را برای نویسنده متن ایجاد می کند از اینرو معتقدم که می بایست کسی که می نویسد و نوشته خود را اعم از شعر ونثر و... در اختیار دیگران قرار می دهد آنقدر مطالعه و تجربه داشته باشد که چنین مسئولیتی را بر دوش بکشد زیرا قلم خود قدرتمند هستند و واژه ها نیز ارتباط مستقیم با اندیشه و فکر و احساس آدمی دارند واژه ها ماندگار و اثر گذارند از اینرو من به نوشتن کتابی بنام واژه ها پرداخته ام که دوجلد اینترنتی آن تمام شده و جلد سوم در دست نوشتار است و در آن از نقش واژه و انسان سخن به میان آورده ام ضمنا معتقدم رابطه نویسنده وشاعر با سخنان بزرگان می بایست رابطه ای تنگا تنگ باشد و لزوم آشنائی با این جملات اجتناب ناپذیر است از اینرو من به شخصه در اشعارم جای پای بسیاری از این آثار بزرگان را نیز می بینم که به ناخود اگاه در اشعارم رنگ میگیرد حتی گاه بدون آگاهی خود! چرا که طی سالها مطالعه خواه ناخواه آدمی می آموزد و در زندگی هرچه آموخته را بکار می گیرد و زمانی که دیگران نیز خواننده او باشند بسیار ارزشمند خواهد بود که سخن به بیهوده نگوئیم و آنچه نوشته یا سروده می شود ارزش خواندن نیز داشته باشد و لااقل اگر چیزی را نمی آموزد در احساس فرد رخنه ای از ناراحتی یا پریشانی فکری را به وجود نیاورد.اگر بخواهید از بین سخنان ماندگار ارد بزرگ جمله ایی را برگزینید آن جمله کدام خواهد بود ؟

همانگونه که اشاره کردم از دریای پرصدف سرشار از مروارید افکار ایشان اگر بخواهیم تنها جمله ای را بیرون کشیده وبگویم این مروارید ...ازمرواریدها ی دیگر...مروارید تر است کار درستی بنظر نمی آید اما چون تنها یک جمله از ایشان مد نظر شماست این جمله را که همیشه کاربرد دارد در هر زمان و هر سنی انتخاب می کنم : (( اگر آماده نباشیم بهترین بخت ها را نیز از دست خواهیم داد ، و کسی که آماده نیست کمتر به پیروزی خواهد رسید ، آمادگی یعنی بروز بودن داشته ها و دانش بیشتر در هر پیشه و کاری ))در صورت امکان ، به انتخاب خود یکی از اشعارتان را به خوانندگان ما هدیه نمایید .

ترجیح میدم ترانه ای رو که برای دو فرزندم سرودم به یادگار براتون بزرام :
نام ترانه : لالائی ( تقدیم به دختر و پسر عزیزم و همه دختران و پسران ایران من*)

لالا گل پونه ، دل از غمها به زندونه
برای عاشقی کردن، تواین دنیای ویرونه
دیگه شوقی نمیمونه
دیگه شوقی نمیمونه

لالا گل سرخم ، نمونده سرخی رخ هم
نه شرم از بی وفائی ها ، نه حُجّبی بر رخ و گونه
تو دنیای تباهی ها ، دل هر آدمی خونه
دل هر آدمی خونه!

لالا گل سوسن ، توُ این دنیا، تُو این برزن
تمومه قصه ها مردن ، دلا از بسکه حیرونه...
دیگه آوای هر قلبی ، چه غمگینه چه محزونه!

لا لا شقایقها ، امید قلب عاشقها
توُ این دنیای دیوُنه ،دل عاشق چه پنهونه
سکوتش گریه ی قلبه ، همش در خود پریشونه
همش درخود پریشونه !

لالا گل یاسم ، نسیم عطر احساسم
توُ دنیای غم و ماتم ، همه دلها چه داغونه!
به شبها رهگذر درغم ، دیگه شعری نمیخونه
دیگه شعری نمیخونه!

لالا گل خنده ، گل مادر که فرزنده
برای خواب وآرومت ، دل مادر چه مجنونه
همه شادی ورنج تو، تماما بر دل اونه
تماما بر دل اونه!

لالا گل نازم، توئی در شعر و آوازم
به رسم زندگی روزی، توهم میری ازاین خونه
دل تو در کنار من ، فقط چندروزی مهمونه
فقط چندروزی مهمونه!

لالا گل عشقم ، نبینم در نگاهت غم
به هر قطره به هر اشکت ، دلم با غم هراسونه
دلم معنای بودن رو ، به لبخند تو میدونه
به لبخند تو میدونه!

بخواب آروم لالا.. لالا ، تو دلبندم ، گل زیبا
اگرچه زندگی سخته ، همه رنجش روی شونه
لبات وقتی که می خنده ، برام دنیا چه آسونه
برام دنیا چه آسونه! ( فرزانه شیدا - یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۸۷ )اگر صحبت خاصی را لازم می دانید مطرح نمایید خوشحال می شویم آن را هم بدانیم .

من متاسفانه بمدت یکسال در سال گذشته من به سختی بیمار شدم و از جهان مجازی بدور ماندم و زمانی که باز گشتم دیگر خبری از سایت جاودانه ها نبود! علت را نمی دانم که آیا توسط خود آقای همدانی این سایت بسته شده و یا علت دیگری دارد و به هیچ طریقی نیز موفق به تماس با جناب آقای همدانی نشدم و ایمیل هایم نیز بی جواب مانده اند جا دارد که از ایشان تقدیر کرده و اعتراف کنم که با زحمات و توجه ایشان بود که فرزانه شیدا در دنیای اینترنت دیده و شنیده شد و این موضوع هرگز از خاطر من نخواهد رفت و همواره امید سلامت و موفقیت همیشگی ایشان را دارم.از این که وقت گرانبهایتان را به ما دادید بسیار سپاسگذاریم برای شما شاعر توانای ایران زمین آرزوی تندرستی و شادکامی می کنیم.

از شما ممنونم و باعث شادی و افتخارم بود که وقت عزیز خود را به من داده و پای صحبت طولانی من نشستید آرزومند موفقیت همیشگی شما هستم شاد و سبز و مانا باشید (زندگی محل گذریست آنگونه زندگی کن که سایه نباشی و زمانی که از جائی گذر می کنی عطر خاطر تو تا همیشه برجا بماند . ف.شیدا)


گفتگوی فرزانه شیدا شاعر بنام کشورمان را با حمیرا ستارزاده مطالعه نمودید . این گفتگو در سوم امرداد 1388 انجام شده است .

 

کتاب در 10 بخش تقدیم می گردد شما با کلیک بر روی لینک های زیر می توانید به سروده های زیبای خانم فرزانه شیدا دست یابید 

 

 

 

" اشعار جدید در دست نوشتن می باشد  " 

     " دیوان اشعار : فــرزانه  شـــیدا "

تهیه و تنظیم

شیوااااااماهیچ

 

( آه )  شدی به سینه ام چو آمـــدی  بیاد من
آتــش  داغ  من  شـدی  به گـرمی  زیــاد مـن
شور و شرار دل شدی شعله ی آتشی به تن
سوزش  داغ  حسرتی  به  سینه ی  فراغ من
لحظه به لحظه  زندگی  تلخ  به جام و کام من
روح وجود من شدی ای همه من" تـمام من "!!
 
 
دوشنبه 13 خرداد 1387 
 
 فــرزانه شـــیدا
 

 Farzaneh Sheida

 

 ? الف ـ آ

●  آب رونده       ● آخر چرا ... !؟        ●  آخرین برگ دفتر      ●  آخرین راه      ●   آرزو     ● آرزو 1           

آزادی     ●  آزرده دل     ●  آسمان        ●  آسمون      ●  آسمون ریسون      ●  آنچه پنهان است   

آواره        ● آه     ●  آه از آن روز        ●  آیینه ی پرواز       آیینه         ●  آرزو ...      

●  آه ای عشق چرا تنهایی    ●  آسمان مال من است     ●  آسمان از منم بگو   

●  آنگاه که به دنیا آمدم          ●   آرزو3        ●  آه از آنروز           

 

? الف ـ ا

●   ابر     ●  ابری       ●   اجاره نشین      ●   اجل     ●  احساس     ●  از حلقه ی ازدواج بگریز 

●   اسارت    ●  اشک     ●  اشک 1         ●  اطلس دنیا      ●  اطلس دنیا 2      ●  افسانه

●  افسوس        ●  اگر پرنده ای را دوست داری رهایش کن ... گفتم چراااا       ●  اگر میشد    

● امید       ●  امیددل       ● انتظار       ● اوج        ●  او اینگونه نبود       ●  ای آشنای غریب  

●  اینچنین بود       ● اینچنین پایبندم       ●  اما فقط خیال   ●  اسیر      ●  او      ●  ایمان    

● اومدم         ●  ای خدا        ● ای بی وفا          افسرده        ●  اوج عشق  

● ای کاش بال کبوتری بودم    ای عشق       افسوس 1      ● ابر سیاه      

●  امشب بیا       ●  اوج عشق 1          ● انتظار 1     ●  الهه ی شعر       

● امروز شعری نمی نویسم       

    

 ? ب

● با تو بودن      ●  با تو دنیا مال من بود        ●  با تو و بی تو     ●  با که گویم ؟       ●  باران

●  باغ زندگی     ●  باران      ●  باز بیا      ●  باز کن پنجره را     ●   باز گرد     ● بازی زمونه        

●  باشه عزیز من برو         ●   باغ بهار     ●   باغ خاطرات       ●   باغ زندگی     ●  باغبان 2

●   باغبون     ●  بال پرواز       ●  باورم  کن      ●  بد کردی       ●  برای عشق       ●  برگ افتاد ●  بگذار      ●  بگریز    ●  به پای دل نشستیم      ●  بوسه ی گل      ●  بوسه       ●  بوسه ۱

● به خود سوزن بزن      ●  بهار     ●  بی تو       ● بی تو 1      ●  بی خبر     ●  بیا       ● بیا تا  

●  بیا !!!       ●   بیدار     ●  بیهوده      ●  بگو چگونه !؟     ●  بنویس    ●  ببار ای آسمان     

● بیدارم       ●  باد بادک     ●  بستر غم     ●  بر ما ببخش خدایا    ● بر دل و قامت عشق        

  بانوی شب     ●  به شیدایی کسی فرزانه ات نیست      ● برایت قصه می گفتم     

 به پای عاشقی ها می نویسم        ●  به تو نامه می نویسم از همه حرف نگفته        ●  باد پا باید رفت             

● بشنو از دل چون          ●  باران 2       ● بگذار 1         ●  باغ من      

● بی تو 2         ●  بعد تو         ●  بگوید با او          ●  با من تو نگو     

●  بیت غم    

 

? پ

●  پاییز       ●  پرواز       ●  پرواز2       ●  پروانه       ●  پروانه ی زندگی      ●  پنجره ۱  

●  پنجره ای رو به عشق   ●  پیامبر اعظم       ●  پیمانه         ● پیوند       ● پس کوچه ها  

●  پرگار   ●  پنجره ی دل     ●   پنجره    ● پشت تصویر سیاه زندگی       پشت دروازه ی خیال      

 پشت پنجره ی تنهایی     ●  پیش تر ها برای دلم قصه می گفتم       ●  پرستوی مهاجر           ● پرواز 3        ●  پر پر        

 

 

? ت

●   تا تو بیایی      ●   تاثیر عشق        ●   تاثیر عشق 2        ● ترافیک      ● ترانه ی عشق  

ترک من گناه است      ●   ترک دل      ●  تصویرفریاد      ●  تکرار        ●  تک سارق قلب من       

تمدن   ●  تکرار ها مغلوبند       ●  تنگ بلور       ●  تنها تونیستی     ●  تنهایی    ●   تو ووو 

● تو برام بهونه ای      ●  تو خودت گفتی       ●  تبسم        ●  تولدت مبارک       ●  تبسم۲     

●  تا تو بیایی       ●   ترانه ی بهار       ●  ترازوی دل       

 

 

 ? ج

●  جاده        ●  جای خالی تو          ●   جزیره       ●  جنگ      ●   جدایی ...    

●  جدول       ●  جای پای تو       

  

 ? چ ـ ح

●  چطوری بگم      ● چشمها را باید شست       ●  چون گل     ●  چه بما میگذرد !؟     

●  حاجت        ●  حرف حق        ●  حرف خاموش     ●  حرف سیاه      ●  حقیقت      

● حضرت مشکل گشا      ●  حسرت    ● حقیقت     ● چه خسته       ● چه می دانی     

●  حکایت می کند      ●  حرف آخر        ●  حسرت دیدار     ● حس پرواز    

●  چو دریا   

 

           

 ? خ

●  خاطر آشفته      ●   خالی از باور رویا       ●   خاطره ی تو        ●   خواب ...      ●   خدا  

● خاموشی شمع      ●  خاموشی شمع ۱    ●  خانه ی محزون      ●  خداحافظ     ●  خداحافظ 1  

●   خدایا        ● خداوند را در دلهای غمگین بجو       ●  خلوت عشق       ●  خلوتی میخواهم  

● خواستگاری            ●  خواهم امشب          ●  خزان            ●  خنده شاداب کند     

●  خزان کوچه ی پرستوها       ●   خداوند را بر ما ببخشا         ●  خدای من    ●  خدای من 1    

     

 د       

●   دایره      ●  دایره ی سرنوشت     ●  در کوره راه هستی     ●  در آینه فریاد زدم     ●  در کجا  

● در اشک واژه ها     ●  در پشت نقاب      ●  در پی خویش   ●  در تجسم من     ●  در گذار زندگی      

● در طغیان لحظه های درد       ●  در خاطر من       ●  دریا و صخره       ●  در لحظه های با تو بودن

●  دست های ما     ●  دریای دل     ●   دلتنگم        ●  دلتنگم 1        ●  دیگر  رویا  نمی خواهم  

●   دلم گرفته    ●  دور نیستم      ●  دیروز . امروز . فردا    ●  دیدار      ●  دیگه امشب     ●  دیوانه    

● در طپش های مداوم باد       ●  دلشکسته      ●  دلخوشی      ●  درد و دلی با دل     ●  درد 

● دل آزرده     ●  دیوانه ام         ●   دلنشین ترین ترانه      ●   دارم مزن          ●  دل زیبا       

●  در کوچه های شهر         ●  دل سوخته            ●  دلم را باز بگذارید ( مصلوب )     

●  در حریم عشق نهادیم دلی       ●  در کوچه های شب         ●  دنیا گل یخ   

●  دایره 1      ●  دل غمگین     ●  درد جدایی     ●  در پژواک خاموشی    

  

? ر ـ ز

●  رنگ رخساره      ●  رنگ عشق      ●  رهگذر       ●  زندگی     ●  زندگی 1      ●  ذورق     

●  رضا بر جور تو کی من توانم    ● رهگذر ...    ●  زندگی ...      ●   هراس زندگانی 

 ●  ز ِ حال من چه می پرسی        ●  زندگانی       

 

 ? س

●  ساز محبت      ● ساده باید گفت        ●  سایه       ●  سبز      ● ستاره       ● سخنی با تو 

سرابی در کویر      ●  سفر       ● سکوت ...       ● سکوت عشق         ●  سفره ی دل     

   

 

 ? ش

●  شب     ●  شب اشک     ●  شب اشک     ● شب بارونی       ● شب پاییزی    ●  شب تنهایی

●  شب رفتی      ●  شب غربت      ● شب و سحر    ●  شرح شیدایی عشق     ●  شکسته دل  

● شعر تازه ای نمیگم       ● شقایق      ●  شمع و پروانه      ●  شهر شتاب       ● شهید کربلا   

●  شیدایی           ● شب و عشق            ●  شبانه های غم            ●  شمع دل     

 ●  شکفتن       ●  شهر بی کسی ها        ●   شادی به هستی    

 

? ص

●  صدای زندگی    ●   طلای محبت    ●  طنین نفس های زندگی     ● صفای محبت       

 

 

 ? ع

●  عاشق       ●  عاشقانه        ●   عاشقانه 1      ●  عاشقم ...       ●  عدالت       ●  عشق

●   عشق تو       ●  عشق تو 1       ● عشق یقین      ●  عشق یعنی آینه       ●  عمق نگاه  

● عشق درد امان شب    ●   عاشق شیدایی      ●  عاشقی       ● عشق ناب      

●  عشق آتشین          

 

? غ

غریبانه       ●   غربت        ●  غربتی بیش نبود          ● غربت سرد آدما          ●  غم تو  

●  غزلی باید ساخت            ●  غم شاعر                   ●  غم عشق ( طوفان )  

● غروب غم        

    

? ف

● فریاااااد        ●  فریاد ...       ●  فریاد از خرج زندگی (طنز)      ●  فریاد گریان عشق    

●  فقط بخاطر تو   ( طنز )       ● فلک جان         ● فانوس        ● فریاد را بخاطر بسپار      

●  فصل شکفتن واژه ها       ● فریاد عشق       

 

 

? ق

قاب پنجره       ●  قرعه سرنوشت    ●  قسمتم یعنی خود من    ●  قصه ی بودن     ●  قاصدک   

● قلب آتشین         ● قلم موی محبت      ●  قصه        ●  قصه ی زندگانی         ●  قفس    

●  قربونی دل          ● قاب پنجره ی تنهایی        ●  قهر       

 

 

? ک

● کاش      ● کجاست       ●  کجاست ؟        ●  کجاست !؟      ● کاشکی     ●  کلام عشق 

● کلامی با تو         ● کم کن       ●  کودکی        ●  کهکشان رویا         ●  کهکشان عشق 

● کوچه های رفتن        ● کوچ پرستوها     ●  کدام !!؟          

      

 

 ? گ

گریه ی پنجره       ● گفتن از عشق       ●  گل       ● گل شهادت       ● گل گریان دل 

 

                    

 

? ل

●   لحظه ی دیدار        ●  لحظه در لحظه ی خشم       ●  لحظه در لحظه ی عشق 

●  لحظه های درد        ●  لحظه های پرواز                  ●  لحظه های پیوند  

●  لحظه های زندگی     ●  لبخند نگاه                ●  لاله      

 

     

 ? م

●  مال تو      ●  ما که به پای تو نشستیم     ●  ماه تابان       ●  مرا آزاد کن       ●  مرا دریاب

●  مرام عاشقی        ●  مرکز بودن            ● معبد آتش        ●  مگر از عشق نالیدن ...                 

مملکت عشق       ●  من در این دایره       ●  من دستم را رو می کنم        ●  من و شب

● می خواستم ... می خواهم       ●  موج      ●  موج غم       ●  می روم 1        ●  میخانه  

●  میان من و تو      ●  می دونم      ●  می دونم 2         ●  معراج          ● من توام      

● منم فرزانه شیدا        ● مناجات      ●  ما زیاران چشم یاری داشتیم       ●  می روم       

● مرا ز خاطر مبر           ● مرز بودن                  ●  محو دلداده شدن تا به کجا      

●  میان حسرت دیدار        ●  می بازمت      ● می شکنم      ● مثلث عشق     

   

? ن

نارفیق      ●  ناشناخته مانده ام       ●  نازنینا       ● نباشد قلبی بی درد هرگز      ● نقاشی 

● نقش تو      ●  نگاه       ●  نگاهی باز        ●  نهال     ●  نمی دانی مگر ؟      ● نگاهی باز  

نمیشناخت مرا       ●  نور خدا        ● نیاز         ●  نفس                ● نامه             

●  ندیده ای مگر !؟      ● نمی دانی ( سعادت )      

 

? و

●  واژه        ●  وصال        ● وصال ..          ●  وفا         ●  و کسی نیز بما گوش نکرد         

●  وای بر من         

   

?  هـ  ـ ه

● هـراسی نیست     ●  هم دل . همدلی        ●   همراه باد        ●  همه جا بودم و هر جا  

● همیشه       ●  همیشه در غفلت          ●  هنوز قطره های باران را معنی نکرده ام    

●  همه ی روز های زندگی          ● هلال ماه          ● هستی و مستی       

 

 

  ی

●  یاد             ●  یارب بگو آخر چرا       

 

 

 

? کتابها  ...

 

    

در رقص قلم

با عشق ٫ با امید ٫ با تو ... تو ... تو

و در بیت  بیت  اشعارم

تو زندگی میکنی ... و من .... عاشقی !

 دوســـتت دارم  تا نــهایت    عــــشق

ف . شـــیدا

۹ - بهمن ماه ۱۳۸۶

                                                  می نوازم ملّودی عاشقی را

 

 

●  سی جمله از ف . شیدا                 ●   ذرت طلایی یک             

●  ذرت طلایی دو                              ●   سخنان ماندگار           

 " به گل  بـوسه  دادم  بوقت سـحر

 ز آن  شبنــمی  روی دسـتم  چکید

    چنین  دیدم  از  گــردش  روزگار

     که  گل هم محــبت ز دنیا    ندید "

 ف. شـیدا 

 

 

●  گلشن و گلزار          ●  گلخانه ی دنیا     ●  گناه است       

 

●  سوگند      ● ساحل تردید       ● سایه غروب        ●  سفره ی دل ( نوروز )     

● سکوت    

 

      

نظرات (6)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل (پنهان میماند) :
وب/وبلاگ :
متن نظر :
سلام
شعرای قشنگیه
بازم از این شعرا بذار
به منم سر بزن
امتیاز: 0 0
سلام
از سرکار خانم فرزانه شیدا دعوت میشود در سایت زاویه به عنوان مدیر بخش سخنان بزرگان مشغول فعالیت شوند.

آرش مدیر و برنامه نویس سایت زاویه

www.zavyeh.com
امتیاز: 0 0
فرزانه شیداا http://farzanehssheida.blogfa.com
قلب ایران من
ــــــــــــــــــــــــــــ:


به نقـش دلـم نقش یک گربه بود


که هرکـس زآن قـوّت او را ربود!


سـخن از دلـم بود وُ ایران من


که شـد همـچواین قلب ویران من
بگفـتند این گربه بس بی حیاست


به پای محـبت بسی بی وفاسـت


روایت به تاریخ ما این نبود


وگر اجنبی پا به ایران گشود
قـدم در قـدم گفـته تاریخ ما


که دشمــن شده درجهان میخ ما!


چو ایران ندارد ز هرکس هـراس


شمـال وجنوبـش ویا ترُک و فارسز کُرد وُ ز ایرانی وهرکه هـست


همـین مردمی پای ایران نـشست!


جوانـش چو ایرانی با خـداسـت


حساب وکتابـش ز کافر جـداسـتوگر گربه ایم وُ دراین سرزمین


دراین جایگه ، حـرمت خود ببین


توایرانی وُ قـلب تو آریاسـت


حــساب تو از کل عالـم جـداسـتچو گفتی منم مـرد ایران زمـین


ویا شیر زن ؛ مام ؛ وُ همپای دین


به ایران خـود قلـب آزاده باش


که ایران نـبیند ز دشمــن خـراش


وگررفته راهی، مـشو خوار وپست


که ایران نگاهش به دسـت تو اسـت!


مـ-نوتـو اگــر در جهان ما شـویم


به عــشق و محـبت اهورا شـویمفـرزانه شـیدا
یکشنبه 21 تیر ۱۳۸۸

ادرس سایت اختصاصی من
www.fsheida.com
حذف گردیده است

اما وبلاگهای فرزانه .شیدا عبارتند از:


http://fsheidaaa.blogfa.com

http://fsheidaa.blogfa.com

http://fsheida.blogfa.com

http://farzanehsheidaa.blogfa.com

http://fsheidaa.blogsky.com

http://fsheida.blogsky.com

ممنون از لطف شما

http://www.kensingtonflorist.com/graphics/KenImage/Roses/valentine%20compact%20roses-400.jpg
امتیاز: 0 0
فرزانه شیدا http://fsheidaaa.blogsky.com
باسلام خدمت مدیریت محترم سایت مجله ی موفقیت
صمیمانه جهت انتشار مصاحبه فوق از شما ممنونم
باآرزوی شادی و موفقیت هر چه بیشتر شما
وتقدیم احترام
فرزانه شیدا
امتیاز: 0 0
shovalie
بابا دمتون گرم فرزانه خانوم با این اشعار بسیار زیبا تون واقعا معرکه است.....من زیاد شعر های شعرای معاصر رو میخونم ولی اشعاری مثل اشعار فرزانه خانوم کم دیدم .....بازم میگم بسیار زیبا است....از مدیریت سایت هم کمال تشکر رو دارم بابت زحمتی که کشیدید و اشعار رو قرار دادید.........خیلی میخوامتون
امتیاز: 0 0
negar
طرح ملی آموزش رباتیک ویژه مهد کودک ها
با سلام
از : شرکت صنایع مدرن رباتیک ایران
به : تمامی پیش دبستانی و مهد کودک های سراسر کشور
(Robo Kids)به استحضار می رساند شرکت صنایع مدرن رباتیک ایران اقدام به برگزاری کلاس های آموزش رباتیک
در مهد کودکها با هدف ارتقاء و اشاعه علم و فناوری رباتیک و افزایش خلاقیت در فرندان ایران زمین نموده است .
لذا از تمامی مدیران مهد کودکها تقاضای همکاری جهت نیل به این هدف مهم را دارد.
موارد مالی
در این طرح به ازای برگزاری یک کلاس 25 نفره بیش از یک میلیون تومان سودآوری برای مدیر مجموعه خواهد داشت.
امید است ایران سرآمد و پیشرو در صنعت رباتیک دنیا شود.
دست در دست هم دهیم به مهر، میهن خویش را کنیم آباد
جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان
شهر
نام مهد کودک
نام مدیر
را به شماره 2424 0000 99 3000
پیامک نمائید.
با تشکر صنایع مدرن رباتیک ایران
امتیاز: 0 0